* Videoposnetek s slovenskimi podnapisi načeloma objavljamo prve dni v mesecu.

Molitveni namen za januar 2025: ZA PRAVICO DO IZOBRAZBE IN VZGOJE
Naj pri vseh migrantih, beguncih in tistih, ki jih je prizadela vojna, spoštujemo pravico do izobraževanja, ki je nujna za gradnjo boljšega sveta.

Preko spleta se pridruži skupni molitvi po papeževem namenu vsako 2. sredo v mesecu! Vodi p. Mio Kekić DJ. Prihodnje srečanje:

✧ molitev in služenje
✧ izzivi, ki soočajo človeštvo s poslanstvom Cerkve

POUDAREK
V začetku leta 2025 se osredotočamo na migrante in begunce – izziv družbe, ki ga papež Frančišek stalno poudarja in ki ga pogosto dojemamo kot sodobno grožnjo. Sveti oče velikokrat izpostavlja, kako pomembno je, da sprejmemo, ščitimo, podpiramo in integriramo migrante ter begunce, še zlasti v oziru njihove temeljne pravice do izobraževanja. Januarja 2025 papež še okrepi to stališče: pomen izobrazbe pri gradnji boljšega sveta. To stališče odraža njegovo vizijo o družbi, ki namesto zidov gradi mostove in ki v vsakem posamezniku brez strehe nad glavo namesto bremena vidi brata ali sestro, ki ga sprejme medse.

BESEDE PAPEŽA FRANČIŠKA
Sporočilo njegove svetosti papeža Frančiška ob 104. mednarodnem dnevu migrantov in beguncev 2018 [14. januar 2018].

  • … »Vsak tujec, ki potrka na vrata, nam ponudi priložnost srečanja z Jezusom Kristusom, ki se poistoveti s podobo sprejetega in zavrnjenega tujca vsake dobe (Mt 25, 35–43). Gospod materinski ljubezni Cerkve zaupa vsakega človeka, ki je moral zapustiti svojo domovino, da bi našel boljšo prihodnost. Tovrstna skrb se mora izražati na vsaki stopnji migrantske izkušnje; od odhoda, potovanja do vrnitve. Gre za veliko odgovornost, ki jo Cerkev deli z vsemi verniki in ljudmi dobre volje, poklicanimi, da se vsak po svojih zmožnostih velikodušno, hitro modro in z mislimi na prihodnost odzovejo na številne izzive sodobnih migracij. V zvezi s tem želim znova poudariti, da »bi lahko naš skupni odgovor oblikovali s štirimi glagoli: sprejeti, ščititi, spodbujati in integrirati.«
  • Drugi glagol, ščititi, lahko razumemo kot zbir ukrepov, s katerimi branimo pravice in dostojanstvo migrantov ter beguncev, neodvisno od njihovega pravnega statusa.
  • Ne smejo biti deležni nobene oblike pripora v zvezi z migrantskim statusom in zagotovljena jim morata biti osnovno ter srednješolsko izobraževanje. Prav tako jim mora biti s polnoletnostjo zagotovljena pravica do nadaljnjega šolanja. Mladoletnikom brez spremstva in mladoletnikom, ki so ločeni od svojih družin, naj bosta zagotovljena začasno skrbništvo ali vključenost v rejniški sistem.
  • … Migrantom, prosilcem za azil in beguncem z invalidnostjo je treba nuditi večjo podporo in pomoč. Čeprav nadvse cenim hvalevredna prizadevanja mnogih držav glede mednarodnega sodelovanja in humanitarne pomoči, upam, da bo nudenje tovrstne pomoči zajemalo tudi potrebe (npr. medicinska pomoč in socialno varstvo, pa tudi izobraževanje) držav v razvoju, v katere množično prihajajo migranti in begunci. Prav tako upam, da bodo med prejemnike pomoči vključene ranljive lokalne skupnosti, ki se soočajo z gmotnimi stiskami.

https://www.vatican.va/content/francesco/en/messages/migration/documents/papa-francesco_20170815_world-migrants-day-2018.html