Duhoven odziv na razmere v svetu ali
poslanstvo, h kateremu nas kliče Bog, jezuiti preverjamo vsakih nekaj let na globalni in lokalni ravni in tako določamo področja dela ali apostolate (iz gr.
apostol ‘(od)poslanec’). Po 36. generalni kongregaciji DJ 2016 so jezuiti po vsem svetu do 2019 skupaj predlagali
štiri Univerzalne apostolske preference za čas do 2029, ki jih je potrdil papež Frančišek: kazati pot k Bogu, hoditi z izključenimi, spremljati mlade, skrbeti za skupni dom. (Več o poslanstvih Družbe v 20. st. pa
pri zgodovini generalnih kongregacij.) Slovenska provinca je svoj
apostolski načrt izdala že 1999 in 2014, nov bo pripravljen v prihodnjih letih. Poleg tega vsak posamezen jezuiti svoje osebno poslanstvo vsako leto preverja in izpopolnjuje s provincialom.
Gospod Jezus, učlovečena Božja Beseda, nauči me velikodušnosti. Nauči me, da ti služim tako, kakor ti zaslužiš; da dajem, ne da bi štel; da delam, ne da bi iskal počitka; da se borim, ne da bi gledal na rane; da se izčrpam zate, ne da bi iskal drugo plačilo kakor zavest, da sem izpolnil tvojo sveto voljo. Amen.
pripisano Ignaciju Lojolskemu
Posamezni jezuiti sodelujejo tudi izven našega reda, v ustanovah katoliške cerkve, laiških gibanjih in drugod. Občasno kakšen jezuit sodeluje v (med)škofijskih odborih in organih Konference redovnih ustanov Slovenije KORUS ali kot profesor Teološke fakultete Univerze v Ljubljani. Tudi upravljanje župnij in začasna pomoč drugim župnikom (ali npr. bolniška oskrba) sta nam pravzaprav zaupani od škofov. Škof običajno imenuje jezuita kot duhovnega asistenta slovenske Skupnosti krščanskega življenja, to je laiškega gibanja, ki se ravna po ignacijanski duhovnosti; in jezuita, odgovornega za slovensko uredništvo Papeževe svetovne mreže molitve (nekoč Apostolat molitve). Že več kot pol stoletja jezuiti vodimo tudi slovensko uredništvo Radia Vatikan. V Sloveniji kakšen jezuit nudi duhovno asistenco (poleg asistentov škofijskih duhovnikov in iz drugih redov) v Katoliški karizmatični prenovi v Duhu, gibanju Vera in luč in še kje. Npr. Društvo katoliških pedagogov Slovenije jezuiti spremljamo že od začetka 1989 oziroma 1994. Nazadnje omenimo interno delo jezuitov, namreč v lastnem redu. To je delo provinciala, drugih predstojnikov in svetovalcev (glej podstran vodstvo) ter v medprovincijskih ustanovah v tujini (npr. socialni centri, fakultete, bogoslovja – npr. JESC v Bruslju, PU Gregoriana in Russikum v Rimu). Izven Slovenije so od 2005 oziroma 2007 tudi vse ustanove redovne vzgoje (noviciat, bogoslovja in tretja probacija) in s tem tako vsi jezuiti v formaciji kot njihovi vzgojitelji (npr. p. Janez Poljanšek 2008-2014 kot rektor Mednarodnega kolegija Al Gesu v Rimu). Ostareli jezuiti, tudi nekateri tisti, ki so delali v tujini, pa ostajajo v Sloveniji, v naših skupnostih ali domovih za ostarele, kjer z molitvijo poleg sobratov rade volje podpirajo tudi vsakega, ki se jim priporoči.